Rozładowanie stresu w ciele - ćwiczenie


  
Spośród pytań, które kierują do mnie czytelnicy strony PRO najpowszechniejsze są pytania o zagadnienia związane z emocjami, wśród których największym zainteresowaniem obdarzane są sposoby konstruktywnego radzenia sobie ze złością i gniewem oraz często kojarzonym z tymi doświadczeniami (czasem słusznie [agresja z frustracji, in. agresja wroga], czasem nie) problemem agresji w zachowaniu. Niekiedy jako skuteczną doraźną metodę przezwyciężania trudności  emocjonalnych  uznaje się aktywność fizyczną, zgodnie z intuicyjnym przekonaniem, że wzburzonym emocjom potrzeba dać upust poprzez intensywny wysiłek. Jednocześnie w potocznym mniemaniu, wewnętrznemu rozładowaniu najlepiej sprzyjają bogate w bodźce sporty walki i dyscypliny rywalizacyjne. Podobne przeświadczenia wiążą się najpewniej z subiektywnymi i niedalekosiężnymi obserwacjami, gdyż wysiłek fizyczny rzeczywiście może doraźnie osłabić intensywność gniewnych uczuć. Jednakże, jak informuję Państwa w opracowaniu "Wysiłek fizyczny na jesienną chandrę?, nie zawsze sport będzie pod tym względem dostatecznie skutecznym, a na podstawie obserwacji z zakresu psychologii społecznej, wyłaniają się niebezpodstawne obawy o ryzyko nasilenia doświadczanych dolegliwości i wzmożenie przejawów agresji. Istnieje jednak pewien całkiem skuteczny, w pełni bezpieczny i chętnie zalecany przez specjalistów sposób radzenia sobie ze stresem, napięciem i trudnymi emocjami. Są to powszechnie zalecane przez psychoterapeutów i psychologów profesjonalne metody relaksacji.

Dagmara Gmitrzak w praktycznym poradniku „Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji” proponuje nam następujące ćwiczenie:


1. To ćwiczenie wykonaj w pozycji stojącej.
2. Teraz spróbuj napiąć na kilka sekund maksymalnie wszystkie mięśnie w ciele. Zaciśnij pięści, przyjmij pozycję lekko skuloną. Przytrzymaj to napięcie, następnie powoli rozluźniaj mięśnie.
3. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Odczuwaj efekt rozluźnienia.

Czas trwania ok. 3 min.

Jest to praktyczne ćwiczenie, które możesz wykonać, kiedy czujesz złość i napięcie w całym ciele. Paradoksalnie dzięki zwiększaniu napięcia poczujesz ulgę.


Treningi relaksacyjne zalecane są niemal każdemu. Mogą stanowić niebagatelny element prewencji w zakresie dobrostanu duszy i ciała - dwu nierozłącznych elementów naszego funkcjonowania. Jako konstruktywne metody, niosące ukojenie dla emocji i rozładowanie napięć, pomagają skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami współczesnego świata, stanowią sposób zapewnienia wewnętrznej równowagi oraz wzmacniają zdolność budowania dobrych relacji, na których tak często odbijają się nagromadzone bolączki, przeciążenia i frustracje. Ponadto treningi relaksacji są powszechnie zalecane jako uzupełnienie procesu psychoterapeutycznego. Osoby doświadczające spadku kondycji psychicznej, emocjonalnie chorujące, dzięki tego typu ćwiczeniom mogą wzmocnić efekty właściwego leczenia.
             Dzieje się tak dzięki uznanemu przez ogół naukowców, nierozerwalnemu związkowi umysłu i ciała. Regularne treningi relaksacji mogą nieść z sobą wiele pozytywnych skutków. Naprzemienne napinając i rozluźniając mięśnie oraz kontrolując oddech uczymy się rozpoznawać swoje ciało w stanie napięcia i ulgi. Poprzez wzrost uważności na cielesne oznaki napięcia, możemy rozwijać w sobie zdolność lepszego rozpoznawania wewnętrznych doświadczeń, a więc podnosić własne kompetencje w zakresie samoświadomości. Wielokrotnie powtarzane ćwiczeń z zakresu treningu relaksacji może wspomóc nas w budowaniu trwałych nawyków „kontaktowania się” z własnymi emocjami. - dlatego warto wyrabiać w sobie zwyczaj obserwacji tych somatycznych komunikatów. Poza korzyściami płynącymi z większej świadomości wewnętrznych procesów afektywnych, regularne stosowane metod relaksacji, może okazać się pomocą w uczeniu się rozładowywania napięcia w ciele (łatwiej dzięki nim dostrzeganego). Wspomniany wcześniej psychosomatyczna jedność sprawia, iż zmiana poziomu napięcia ciała pociąga za sobą zmianę stanu umysłu. Możemy przekonać się o tym, gdy w stresującej sytuacji, zwrócimy uwagę na przyjmowaną właśnie postawę i własne niewerbalne komunikaty, by następnie rozluźnić spięte mięśnie, otworzyć „zamknięte” części ciała i wygodnie rozpostrzeć skulone wcześniej kończyny. Specjalistyczne ćwiczenia relaksacji ukierunkowane są na pracę z konkretnymi grupami mięśni i zachowaniami (np. sposobem oddychania), które różnicują stan stresu i relaksu. Profesjonalnie opracowane metody mogą wesprzeć nas w przeciwdziałaniu szkodliwym skutkom długotrwale utrzymywanego fizjologicznego pobudzenia. Zachęcam do wypróbowania, zaś więcej przykładów do ćwiczeń możemy odnaleźć np. w cytowanej publikacji serii Samo Sedno





2 komentarze :

  1. Niezwykle interesujący post! W przypadku napięć stresowych układu nerwowego, rewolucyjne działanie wykazuje pinopresura, która polega na nieinwazyjnym uruchamianiu samonaprawczych, fizjologicznych procesów organizmu oraz zniesieniu "napięć" ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Zdecydowanie warto spróbować!

    OdpowiedzUsuń